A może REJS STATKIEM - Grecja
- 4
Stary Pantalejmon
W dniu dzisiejszym uczniowie przebywający w Grecji mieli okazję sprawdzić swoją kondycję - pokonali około 15 km w górzystym terenie.
"Podziwialiśmy przepiękne widoki z tarasów widokowych. Odwiedziliśmy Łaźnie Zeusa i miasteczko Stary Pantalejmon, w którym mieszkają ostatni rdzenni Grecy" - napisali.
Fotorelacja dowodzi, że było warto...
13
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w sobotę, wydarzenie obchodziliśmy 1 kwietnia w piątek. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrali się właśnie w takie barwy. W klasach zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. A na koniec cała społeczność szkolna wzięła udział w marszu ulicami Kowala, rozdając ulotki. Emocje towarzyszące naszym uczniom zostały uwiecznione na fotografiach.
30
Grecja - zajęcia w szkole partnerskiej
- 19
Drzwi otwarte w II Liceum Ogólnokształcącym we Włocławku
Zapraszamy na ,,Drzwi otwarte" II Liceum Ogólnokształcącego im. MikołajaKopernika we Włocławku, które odbędą się7 kwietnia 2022 roku /czwartek 16:00-18:00/ w gmachu liceum przy ulicy Uroczej 3.
W załączniku program drzwi otwartych:
Grecja - ruiny Zamku Platamon
Dzień 3
Nasi uczniowie mają już za sobą kolejny dzień przygód w Grecji. Dziś mieli dużo atrakcji. Jedna z grup miała okazję zwiedzić park archeologiczny w Dion. Druga uczestniczyła w zajęciach w partnerskiej szkole greckiej. Koledzy Grecy zaprezentowali młodzieży region Pieria a także przypomnieli bogów greckich. Następnie uczniowie uczyli się sztuk walki oraz uczestniczyli w zajęciach języka angielskiego.
Pięknym popołudniem uczniowie zwiedzili ruiny Zamku Platamon oraz zwiedzili urokliwą miejscowość Platamonas.
30
Oferta edukacyjna dla klas ósmych - Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku
Uczniów klas ósmych zachęcamy do zapoznania się z ofertą edykacyjną Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku.
Wszystkie materiały dotyczące naboru uczniów do Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku zostały udostępnione na:
stronie internetowej szkoły: https://zss.wloclawek.pl/promocja/
facebooku:https://www.facebook.com/Zespol.Szkol.Samochodowych.Wloclawek
oraz w załączniku: Lorenc_umowa_patronacka.pdf
W trosce o powietrze, którym oddychamy
23 marca 2022r. w Szkole Podstawowej w Kowalu odbyło się podsumowanie konkursów dotyczących czystego powietrza i źródeł jego zanieczyszczenia zorganizowanych we współpracy z Urzędem Miasta Kowal. Nagrody laureatom konkursów ufundowane przez samorząd miasta wręczyli p. Daniel Przybyszewski zajmujący się w urzędzie programem „Czyste powietrze” oraz p. Anna Prokopiak-Lewandowska - dyrektor naszej szkoły. Omówienia wyników konkursów dokonała p. Jadwiga Wiśniewska. W konkursie wiedzy pod nazwą „W trosce o czyste powietrze” laureatami zostali:
kl. Ia – Filip Odrowski
kl. Ib – Witek Grzelak
kl. IIa – Agata Sawicka, Ewelina Lijecka, Zosia Osmałek
kl. IIb – Zuzia Czerwińska, Mateusz Korpusiński
kl. IIIa – Julia Terpińska, Natalia Kacprzyk, Laura Seklecka, Daniel Mielczarek, Laura Kopacka, Adam Ryniec, Matylda Bajek, Lena Błaszczyk, Dawid Jasińska
kl. IIIb – Kacper Czachowski, Alicja Maciejewska, Igor Gawłowski
kl. IVa – Szymon Wiliński
kl. IVb – Izabella Pawłowska, Jan Barański, Ksawery Bonawenturski, Patrycja Stanna
kl. Va – Lidia Janik, Wiktor Pawłowski, Aleksandra Skibińska
kl. Vb – Igor Czarniak
kl. VIa – Malwina Strzelecka
kl. VIIa – Jakub Grzywacz
kl. VIIb – Julita Jóźwiak
kl. VIIc – Franciszek Wodzyński, Filip Masłowski
kl. VIIIa- Babriela Barczak, Anna Klitkowska, Szymon Giergielewicz, Oliwia Rosłaniak
kl. VIIIb – Marta Kitowska
Zgodnie z regulaminem konkursu zwycięzcami zostali uczniowie, którzy uzyskali najwyższy wynik z testu wiedzy w swoich klasach. W związku z tym, że w niektórych klasach kilku uczestników konkursu udzieliło bezbłędnych odpowiedzi, tak więc jest po kilku laureatów. Testy w poszczególnych grupach wiekowych były zróżnicowane pod względem ilości pytań oraz trudności i zakresu materiału. Podsumowując cały konkurs należy stwierdzić, że poziom wiedzy naszych uczniów dotyczący czystego powietrza i źródeł jego zanieczyszczenia jest bardzo wysoki. Średni wynik szkoły jest na poziomie ok. 80%, czyli wyrażony w stopniu szkolnym daje „4”. Najlepiej spisali się uczniowie klasy IIIa ze średnią 92%, na II miejscu uplasowała się klasa IIIb ze średnią 87%, III miejsce zajęła kl. IVa – średnia 86%
Przed rozwiązaniem testu w każdej klasie zostały przeprowadzone przez p. Jadwigę Wiśniewską po 2 lekcje w formie warsztatów i prezentacji multimedialnych ukazujących właściwości czystego powietrza, źródeł zanieczyszczenia i oceny jakości powietrza w Kowalu. Wcześniej w każdej klasie odbyły się też warsztaty dotyczące praktycznej nauki segregacji odpadów domowych. Uczniowie wiedzą, że odpowiednie postępowanie z posegregowanymi odpadami (zakaz spalania w piecach domowych) ma ogromny wpływ na jakość powietrza. Po sprawdzeniu poprawności rozwiązania testu, uczniowie zabrali je do domu celem omówienia ich z rodziną i pogłębienia świadomości ekologicznej.
W konkursie plastycznym pod nazwą „Od nas zależy jakim powietrzem oddychamy” laureatami zostali: w kl. I-III:
I miejsce – Marcel Kozierowski z kl. Ib
II miejsce - Staś Kaźmirski z kl. IIIa
III miejsce – Michalina Orzelska z kl. IIb
Wyróżnienie:
Natalia Kacprzyk z kl. IIIa
Blanka Wdzięczna z kl. IIIa
Natan Gawłowski z kl. Ia
w kl. IV – VIII
I miejsce – Patrycja Stanna z kl. IVb
II miejsce – Julia Smolińska z kl. IVb
III miejsce – Weronika Zielińska z kl. IVa
Wyróżnienie: Weronika Piszczan z kl. IVa, Szymon Wiliński z kl. IVa, Maciej Dorsz z kl. IVa, Kornelia Walczak z kl. IVb, Michalina Walczak z kl. IVb, Maja Frydrych z kl. IVb, Mateusz Hałasiewicz z kl. IVb, Małgorzata Targas z kl. IVb, Igor Rutkowski z kl. Va, Aleksandra Skibińska z kl. Va, Bartłomiej Rutkowski z kl. VIIa i Lena Smolińska z k. VIIb.
Warto zaznaczyć, że konkurs plastyczny był konkursem rodzinnym, czyli rysunek mogła wykonać cała rodzina. Chodziło o to, żeby wspólnie zastanowić się nad codziennymi nawykami wpływającymi na poprawę jakości powietrza. Dzieci z klas I-III wykonały dodatkowo na lekcjach ze swoimi p. wychowawczyniami zakładki do książek propagujące dbałość o czyste powietrze. Zapraszamy do naszej galerii w celu obejrzenia zdjęć zakładek i prac konkursowych propagujących codzienne ekonawyki.
Podczas spotkania p. Daniel Przybyszewski pogratulował szkole wspaniałego poziomu wiedzy dotyczącego sposobów dbania o czyste powietrze oraz przedstawił główne źródła zanieczyszczeń powietrza w Kowalu, czyli niską emisję. Stosowanie w piecach grzewczych opału o nieodpowiednich parametrach spalania, w tym odpadów domowych (plastiku, impregnowanego drewna itp.) prowadzi do zatrucia powietrza, a to ma wpływ na nasze zdrowie. Omówił i porównał wskaźniki jakości powietrza prezentowane na tablicy znajdującej się na budynku naszej szkoły i tablicy przy posterunku policji. Przypomniał, co można spalać w domowych piecach i przedstawił odnawialne źródła energii jako te najbardziej ekologiczne i bezpieczne dla naszego zdrowia.
Pani Dyrektor pogratulowała laureatom i podziękowała organizatorkom: p. Jadwidze Wiśniewskiej, p. wicedyrektor Annie Szatkowskiej, p. Barbarze Zielińskiej-Tomickiej i p. Krystynie Krawieckiej oraz p. Patrykowi Hanowi za zrobienie zdjęć.
Jadwiga Wiśniewska
7
GRECJA - Leptokarya
Dzień 2
Kolejnego dnia pobytu w Grecji młodzież naszej szkoły doświadczyła w pełnym wymiarze kultury greckiej. Uczniowie uczyli się tradycyjnego i nowoczesnego tańca greckiego. Mieli także okazje poznać życie miejscowej społeczności. Dzieci odwiedziły m.in. tradycyjny targ z owocami morza. Mogli także spróbować lokalnych produktów, w tym świeżych owoców.
3
Kalimera czyli dzień dobry Grecjo!
NASI UCZNIOWIE JUŻ W GRECJI – W RAMACH PROGRAMU „Trochę kultury! - międzynarodowa mobilność uczniów”
DZIEŃ 1
31 uczniów klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej w Kowalu, w najlepszymi wynikami w nauce i zachowaniu, zostało zakwalifikowanych do projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczniowie spędzą dwa tygodnie w Grecji, gdzie wraz ze swoimi kolegami z partnerskiej greckiej szkoły, będą uczestniczyć we wspólnych zajęciach.
Celem projektu jest rozwinięcie u uczniów kluczowych kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, wielojęzyczności, kompetencji społecznych a także rozwinięcie u uczniów kompetencji w zakresie uczenia się i w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej. Młodzież naszej szkoły weźmie udział w zajęciach przygotowanych przez greckich rówieśników. Będzie miała też możliwość udziału w atrakcyjnych wycieczkach turystycznych.
Dziś, po długiej podróży przez Słowację, Węgry, Serbię oraz Bułgarię, nasi uczniowie dotarli już do greckiej miejscowości Leptokarya i przesłali nam z pozdrowieniami pierwsze widoki greckich krajobrazów.
7
Dentobus
W dniach 11 i 14 marca 2022 roku Szkołę Podstawową im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu odwiedził Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny. Nasza szkoła została objęta opieką stomatologiczną w ramach programu, który jest częścią polityki prozdrowotnej kraju, refundowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, oraz niezbędnymi narzędziami. Każdy uczeń mógł skorzystać z opieki mobilnego gabinetu stomatologicznego po podpisaniu przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia.
W trakcie wizyty Dentobusu lekarz stomatolog przeprowadzał indywidualne badania stomatologiczne. Rodzice otrzymali informację zwrotną o stanie zdrowia zębów swoich pociech wraz z zaleceniami dotyczącymi dalszego leczenia. Mamy nadzieję, że dostęp do profilaktyki stomatologicznej przybliży naszym dzieciom temat higieny jamy ustnej i zmniejszy lęk przed wizytami u dentysty.
Opieka stomatologiczna Dentobusu była bezpłatna.
2
Warsztaty psychologiczne dla dzieci i młodzieży w SP Kowal
Pandemia COVID-19 znacznie ograniczyła ważne funkcje szkoły- wychowawczą, socjalizacyjną, integracyjną. W związku z tym klasy szkolne, po powrocie do spotkań w przestrzeni rzeczywistej, wymagały dodatkowego wsparcia w zakresie wzmacniania atmosfery sprzyjającej współpracy i współdziałaniu.
Zważywszy na spustoszenie, jakie w relacjach społecznych dzieci i młodzieży wywołała pandemia COVID-19, w Szkole Podstawowej w Kowalu pamiętamy o udzielaniu wsparcia z zakresu pomocy psychologicznej.
W ostatnim czasie nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach psychologicznych, których celem było wypracowanie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz budowanie właściwych relacji w grupie rówieśniczej.
Zajęcia profilaktyczne w obszarze przeciwdziałania konfliktom i agresji koncentrowały się na budowaniu wspólnoty i przeciwdziałaniu agresji poprzez elementy integracyjne i mikroedukacyjne w temacie rozpoznawania i nazywania potrzeb oraz emocji. Zajęcia miały przysłużyć się zwiększeniu wzajemnego zrozumienia wśród uczniów i wzmocnieniu konstruktywnych sposobów radzenia sobie w sytuacjach interpersonalnych mogących stanowić dla nich wyzwanie.
Tematyka warsztatów:
- "Emocje - nazywanie stanów wewnętrznych i zajmowanie się własną złością, jako element profilaktyki zdrowia psychicznego"
- "Rozpoznawanie własnych potrzeb, jako element zdrowej komunikacji w grupie".
Przypominamy także, że nasza Szkoła udziela wsparcia psychologicznego. W celu umówienia wizyty z psychologiem współpracującym ze szkołą należy skontaktować się z p. K. Janicką.
Nasi Uczniowie solidarni z Ukrainą
- 52
Zawsze trafiony prezent
Zadanie szkoły to nie tylko nauka. Bardzo ważnym elementem, szczególnie współcześnie jest wychowanie, integracja, spotkania z kulturą. Dzień Kobiet to dobra okazja, aby spędzić ten dzień wyjątkowo. Uczniowie klas ósmych pod opieką p. Urszuli Bronikowskiej, p. Marzeny Rynieckiej oraz p. Roberta Stranca świętowali tę uroczystość w Multikinie we Włocławku, spędzając miło czas na projekcji filmu „Batman’ – opowieści o zwycięstwie dobra nad złem. Trzygodzinny seans pozwolił na oderwanie się od codzienności, obowiązków i stresu.
Powitanie wiosny
Tam daleko, gdzie wysoka sosna,
maszeruje drogą mała Wiosna.
Dzień 21 marca, pierwszy dzień wiosny, tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły spędzili w lesie. Pierwszy autokar wyjechał już kwadrans po godzinie 8.00. Podróżowali nim uczniowie klas pierwszych i klasa III a. Następnie po dwudziestu minutach dojechały nad Jezioro Dzilno klasy drugie i klasa III b oraz kolejno klasy czwarte. Od godziny 10.30 przybywały kolejno klasy starsze. Spacerując na miejsce biwakowania uczniowie po drodze szukali zwiastunów wiosny nasłuchując śpiewu skowronka i obserwując uważnie drzewa, krzewy oraz pojawiające się miejscami mrówki. Nad jeziorem czekały na uczniów kolejne atrakcje. Płonęło ognisko, nad którego płomieniami dzieci piekły kiełbaski ufundowane przez Nadleśnictwo. Każda klasa miała możliwość obejrzenia z bliska ptasich budek lęgowych, poszerzenia wiedzy na temat tropów leśnych zwierząt, rozpoznawania popularnych drzew po owocach i liściach oraz spróbowania zmierzenia średnicy drzew specjalnym przyrządem. W międzyczasie odbywał się również Leśny Bieg „Po zdrowie” dla klas kl. I - II na dystansie 300 m, klas III – IV – 400 m, a kl. V-VIII na dystansie 600 m. Trasa biegu prowadziła drogami gruntowymi, piaszczystymi, leśnymi. Sportowcy musieli uważać więc na wystające korzenie drzew, kamienie i inne przeszkody. Na mecie na każdą pierwszą trójkę zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych czekały medale: złoty, srebrny i brązowy oraz pamiątkowe dyplomy. Kolejną konkurencją sportową było przeciąganie liny - zima kontra wiosna. Każda klasa przygotowała jeszcze dodatkowe zabawy. Uczniowie chętnie grali w zbijanego w kole, siatkówkę oraz piłkę nożną.
Wszystkim atrakcjom tego dnia sprzyjała przepiękna słoneczna pogoda.
Pierwsze klasy bardzo niechętnie wracały do szkoły o godzinie 10.40, a ostatnie około godziny 13.00.
Powitanie wiosny 21 marca 2022
- 5
Klasa I a
10Klasa II b
13Klasa IV a
Klasy VII
13Klasy V
Pobyt w kręgielni
W ramach obchodów Dnia Kobiet klasa 7a wraz z wychowawczynią Danutą Zbonikowską i panią Barbarą Zielińską- Tomicką udała się do kręgielni Lucky Star we Włocławku. Bowling to zainteresowanie uczniów nietypowym sportem, świetna forma spędzania aktywnie wolnego czasu. Ruch – szczególnie po zdalnym nauczaniu jest bardzo potrzebny młodzieży. Uczniowie rywalizowali na trzech torach. Ciężkie kule niektórym z nich sprawiały wiele problemu. Pierwsze rzuty były nieudane, ale potem wielu uczniom udało się osiągnąć doskonałe wyniki. Zabawa była świetna, co chwilę można było usłyszeć okrzyki radości. Po dwugodzinnej rywalizacji w kręgle, wszyscy udali się do restauracji McDonald’s, by zregenerować swoje siły. Pełni wrażeń i niezapomnianych emocji – na pewno lepiej zintegrowani - wróciliśmy do domu.
Ogólnopolski Konkurs na Rymowankę KRUS
Powstał Komitet Pomocy Ukrainie
W poniedziałek 28.02.2022 r. w Urzędzie Miasta podjęto decyzję o powołaniu Komitetu Pomocy Ukrainie w Kowalu. W skład Komitetu weszli m.in.: Burmistrz, Sekretarz, pracownicy Urzędu Miasta, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kowalu, w tym pochodzący z Ukrainy Vitalii Shvets, dyrektor Szkoły Podstawowej Anna Prokopiak-Lewandowska (koordynator). Głównym celem Komitetu jest obecnie koordynowanie pomocy charytatywnej, ofiarowanej przez mieszkańców Kowala w formie darów rzeczowych oraz deklaracji przyjęcia do swoich domów uchodźców z Ukrainy. Działając na podstawie wytycznych Wojewody Kujawsko-Pomorskiego informujemy, że będą przyjmowane tylko dary, które znajdują się na zamieszczonej poniżej liście. Dary prosimy dostarczać do szkoły w godzinach od 07:00 do 17:00,(pomieszczenie z wejściem od strony pogotowia).Zgodnie z wytycznymi Wojewody dary będą segregowane przez wolontariuszy oraz pracowników szkoły i Urzędu Miasta, a następnie przekazywane do utworzonego przez Starostę specjalnego magazynu. Zgodnie z założeniami część darów zostanie przekazana uchodźcom znajdującym się na naszym terenie a część trafi na Ukrainę.
Odnośnie zakwaterowania uchodźców
1. Każdy uchodźca musi być zarejestrowany w punkcie recepcyjnym, który w naszym województwie jest zlokalizowany w Toruniu.
2. Z punktu recepcyjnego uchodźcy winni trafić do jednego z dziewiętnastu miejsc zakwaterowania na terenie każdego z powiatów naszego regionu oraz czterech miejsc zakwaterowania znajdujących się w największych miastach.
3. Następnie uchodźcy będą kierowani do przygotowanych dla nich miejsc hotelowych oraz domów i mieszkań. Do tej pory na terenie Kowala chęć goszczenia uchodźców zadeklarowało kilka rodzin, parafia pw. Św. Urszuli, a także hotel „Podgrodzie”.
Chcemy podkreślić, że podejmując decyzję o goszczeniu uchodźców należy zadeklarować maksymalny termin gościny.
Numery kontaktowe:
Urząd Miasta 54 2841 330
Koordynator Anna Prokopiak-Lewandowska 665 687 308
Vitalii Shvets 535 361 565
Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
1. Odzież i okrycie:
1.1 Koce zwykłe i termiczne
1.2 Śpiwory
1.3 Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
1.4 Materace
1.5 Ubrania (nowe!), płaszcze przeciwdeszczowe (nowe!)
2. Środki higieny i czystości:
2.1 Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, Dezodoranty, Pasta do zębów, Szczoteczki do zębów, Grzebienie
2.2 Bielizna damska, męska, dziecięca
2.3 Podpaski, Pampersy, Pieluchy dla dorosłych, Papier toaletowy i ręczniki papierowe
2.4 Ręczniki (w tym z mikrofibry)
2.5 Worki na śmieci, Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji, Maski filtrujące lub jednorazowe
3. Żywność:
3.1 Woda
3.2 żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy,
3.3 konserwy,
3.4 makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
3.5 narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Uwaga! Zabezpieczyć szkło!!
4. Inne:
4.1 Zapałki, Baterie, powerbanki, Oświetlenie, w tym latarki, Świece
4.2 Zestawy pierwszej pomocy
5. Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie) – Lekarstwa, tylko te które są kupowane bez recepty!! I mogą być przechowywane w temperaturze do 260C. Wyłącznie nowe opakowania z ważnym terminem przydatności
Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej?
UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane! Jeżeli chcesz przekazać coś z poniższej listy
1. Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
2. Broń biała
3. Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
4. Inny sprzęt militarny i paramilitarny
5. Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
6. Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.
Archiwum Aktualności