5 listopada 2024 roku świętowaliśmy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia w progach naszej szkoły gościliśmy księżniczki, piratów, smoki, rycerzy, superbohaterów, myszki, kotki i motyle... Wszystko to za sprawą pomysłowych dzieci, które zechciały przebrać się za te bajkowe postaci. Uczniowie klas 1-3 rozpoczęli ten dzień w Kinie za Rogiem od oglądania baśni i bajek polskich. Następnie udaliśmy się do auli. Tam ogromną radość sprawiły nam panie z Rady Seniorów, które zechciały przyjąć nasze zaproszenie i wspaniale, z podziałem na role, przeczytały młodszym uczniom bajkę o Czerwonym Kapturku. To był naprawdę bajeczny dzień. Już nie możemy doczekać się kolejnego...A tymczasem zachęcamy wszystkich do czytania legend, bajek, baśni i bajeczek.
Dzień Postaci z Bajek
- 49
Szkoła Pamięta
W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły udali się na cmentarz parafialny, by oddać hołd nieznanym żołnierzom oraz zmarłym nauczycielom związanym z lokalną społecznością. W ramach wizyty, uczniowie zapalili znicze na grobach, wyrażając w ten sposób wdzięczność i pamięć o tych, którzy zasłużyli się w służbie ojczyźnie oraz edukacji młodego pokolenia. Był to dla nich ważny moment refleksji nad historią, poświęceniem i rolą pamięci w budowaniu tożsamości. Spotkanie odbyło się w atmosferze szacunku i zadumy, a opiekunowie przypomnieli uczniom historie osób, które tam spoczywają, oraz ich zasługi dla kraju i naszej szkoły.
16
Święto Dyni
Wystawa dyń zorganizowana z okazji Święta Dyni w naszej szkole to wyjątkowe wydarzenie, które wprowadziło uczniów w jesienny nastrój i dało okazję do zaprezentowania ich kreatywności.
Na wystawie w świetlicy można było zobaczyć dyniowe cudaki udekorowane na wiele sposobów: pomalowane w żywe barwy, ozdobione cekinami, wstążkami czy suszonymi kwiatami. Niektóre dzieci zamieniły dynie w postacie z bajek, zwierzątka czy zabawne potworki, dodając im oczka, kapelusze czy uszy z plasteliny i innych materiałów. Każda dynia ma swoją własną historię i pomysł, często związany z ulubionymi tematami uczniów.
W wydarzeniu wzięły udział zarówno dzieci, jak i ich rodzice, wspólnie przygotowując dynie na wystawę, co wzmocniło poczucie wspólnoty i dało dużo radości.
To pełne barw święto było okazją nie tylko do zabawy, ale i do nauki – uczniowie poznali różne odmiany dyń, ich pochodzenie i zastosowanie, co sprawiło, że wystawa była nie tylko artystycznym, ale i edukacyjnym wydarzeniem.
W ramach obchodów Święta Dyni wszyscy uczniowie przyszli ubrani w pomarańczowe stroje, nawiązujące do koloru dyni. Pomarańczowe bluzki, sukienki, spodnie a nawet dodatki, takie jak opaski czy bransoletki, stworzyły niezwykły klimat i jedność w całej szkole.
Nasi nauczyciele także włączyli się się do zabawy, co wywołało uśmiech na twarzach uczniów i sprawiło, że cała społeczność szkolna czuła się zaangażowana.
Koordynator akcji i Samorząd Uczniowski
23
Warsztaty na temat Cyberprzemocy i bezpieczeństwa cyfrowego dzieci i młodzieży
W dniu 24 października 2024 r. w naszej szkole rozpoczęliśmy cykl warsztatów na temat cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w Internecie dzieci i młodzieży.
Panie dyrektor Anna Prokopiak-Lewandowska przybliżyła uczniom klas ósmych problem hejtu i cyberprzemocy. Młodzież dowiedziała się, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą korzystanie z Internetu i mediów społecznościowych. Dzieci dowiedziały się o zjawiskach takich jak: kontakty z osobami obcymi w sieci, kontakt z niewłaściwymi dla rozwoju dziecka treściami, plagiat, sexting, cyberprzemoc, patostreaming.
Młodzież usłyszała także historie młodych ludzi, którzy dręczeni przez kolegów podjęli decyzje o zakończeniu swojego życia.
Na koniec spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak radzić sobie z hejtem w Internecie oraz gdzie szukać pomocy w przypadku cyberprzemocy.
Warsztaty będą kontynuowane we wszystkich klasach Szkoły Podstawowej w Kowalu.
Zachęcamy także rodziców do zainteresowania się problematyką cyberprzemocy.
By się czytać chciało, zakładkę stwórz wspaniałą
Pod takim tytułem Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kowalu zorganizowała dla dzieci klas 1-3 konkurs plastyczny. Uczniowie wykonywali różnymi technikami na zajęciach plastycznych lub technicznych zakładki do książek pamiętając o tym, że muszą być one dwustronne, wykonane z płaskich materiałów nie brudzących kartek oraz nie z gotowych elementów. Jury w składzie: Marzena Ryniecka, Aneta Sadowska, Barbara Zielińska-Tomicka oraz Anna Giergielewicz po analizie zgłoszonych prac postanowiło nagrodzić następujących uczniów: Wiktorię Palkę z kl. I a, Zofię Gerwatowską z kl. I b, Adriana Rakocińskiego z kl. II a, Alicję Mielczarek z kl. II b, Oliwiera Wałęsę z kl. III a oraz Zofię Świątkiewicz z kl. III b. Laureaci z rąk Pani Dyrektor Anny Prokopiak–Lewandowskiej otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książeczki.
Gratulujemy nagrodzonym oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za piękne prace. Mamy nadzieję, że zakładki posłużą im w codziennym obcowaniu z książkami.
1
Archiwum Aktualności