Kolejne warsztaty z dekorowania pierników Tym razem klasa 5b wybrała się ze swoją wychowawczynią p. Lucyną Guziejewską do Laboratorium Przyszłości, aby kultywować świąteczną tradycję.
Dzieciom zajęcia podobały się BARDZO
Kolejne warsztaty z dekorowania pierników Tym razem klasa 5b wybrała się ze swoją wychowawczynią p. Lucyną Guziejewską do Laboratorium Przyszłości, aby kultywować świąteczną tradycję.
Dzieciom zajęcia podobały się BARDZO
Mikołajkowa atmosfera sprawiła, że uczniowie z klas Ib, 2b i 4a dekorowali w szkole pierniki, a korzennych zapach, przywołujący najmilsze wspomnienia świąteczne, unosił się wszędzie. Była to również okazja do ukazania piękna świąt Bożego Narodzenia, poznania tradycji i zwyczajów świątecznych.
Dzieci z wielką radością dekorowały ciasteczka jadalnymi ozdobami i kolorowym lukrem. Oczywiście skosztowanie własnoręcznie wykonanych, pachnących pierniczków było największą przyjemnością.
Dekorowanie pierniczków bardzo się dzieciom podobało i wprowadziło je w magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Kolejne pierniczkowe warsztaty juz za rok.
Dzieci motywowały i wspierały przy pracy wychowawczynie p. Monika Alabrudzińska (kl. 1b), p. Monika Rudzińska (kl. 2b) i p. Marta Ziółkowska (kl. 4a).
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje śnieg?
Tworzą go maleńkie, pojedyncze płatki, a życie każdego z nich rozpoczyna się wysoko w chmurach. Z pewnością mieliście okazję przyjrzeć się im z bliska podczas lepienia bałwana, czy zabawy w bitwę śnieżną. Podobno nie ma dwóch takich samych płatków śniegu...
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym na najpiękniejszą śnieżynkę pt. "ZIMOWA ŚNIEŻYNKA".
Dzieci poruszyły wodzę fantazji i przedstawiły nam własne projekty tych niezwykłych, zimowych kompozycji.
Organizator konkursu p. Barbara Zielińska-Tomicka wraz z p. dyrektor Anną Prokopiak- Lewandowska ogłosiły dzisiaj wyniki konkursu.
Wszyscy uczestnicy zebrani w świetlicy szkolnej otrzymali ex aequo I miejsce na podium i słodkie upominki.
Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na niego czekają,
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każde dziecko z prezentów się cieszy.
Tak jak w słowach piosenki, 6 grudnia wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kowalu czekały z niecierpliwością na Mikołaja. Po wielu trudach podróży i mimo niesprzyjających warunków (brak śniegu) zjawił się wyczekiwany przez wszystkich uczniów. Wierszem, piosenką, tańcem, krótkim przedstawieniem każda grupa powitała miłego Gościa. Mikołaj w towarzystwie aniołków obdarował naszych milusińskich słodkościami. Uradowane dzieci nie chciały się z Nim rozstać… Ale Mikołaj obiecał, że wróci ponownie za rok.
Miły, świąteczny nastrój udzielił się wszystkim. Wszak i dorośli kiedyś byli dziećmi. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z odwiedzin Mikołaja.
Klasy ósme na filmie pt. „ Listy do M 5”
8 października uczniowie z klasy VIII a, VIII b i VIII c – po trudach próbnych sprawdzianów - wraz z wychowawczyniami – p. Danutą Zbonikowską, p. Barbarą Snopkowską oraz p. Anetą Sadowską udali się do w Multikina we Włocławku. Opiekę nad młodzieżą sprawowała również p. Emila Zasada. Ósmoklasiści obejrzeli polska komedię romantyczną. „ Listy do M 5” w reżyserii Łukasza Jaworskiego. Niektóre wątki z filmu to kontynuacja „ Listów do M 4” w reżyserii Patryka Yoki. Mogliśmy śledzić nowe świąteczne tarapaty znanych nam bohaterów. Z pewnością świąteczny nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom wyjazdu. Po zakończonej projekcji uczniowie udali się do restauracji McDonald’s. To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej - dobry humor i ładna pogoda.
W ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Lubieniu Kujawskim po raz kolejny odbyły się warsztaty z terapeutką- panią Grażyną Cudną. Tym razem uczestniczyli w nich uczniowie klasy V a i V b. Zajęcia poświęcone były budowaniu relacji w szkole. Dzieci dowiedziały się, co pomaga, a co przeszkadza w tworzeniu pozytywnych relacji w klasie. Dziękujemy pani Grażynie Cudnej za ciekawie przeprowadzone zajęcia, angażujące uczniów i zmuszające do refleksji nad własnym postępowaniem.
8.12.2022 r. klasa 4 b wzięła udział w mikołajkowych warsztatach z Lego zorganizowanych przez Bricks 4 kids Włocławek. Dzieci spędziły 1.5 godziny na nieustannym tworzeniu świątecznych figurek z klocków Lego. Zabawa pochłonęła ich aż do ostatniej minuty spotkania. Tworzyli świąteczne elfy, figurki Mikołaja, zimowe bałwany, Olafa z Krainy Lodu, Grincha i wiele innych. Efekty ich pracy można oglądać na zdjęciach.
Klasa 5a w ramach wyjazdu mikołajkowego wybrała się na lodowisko do Włocławka razem z opiekunami Moniką Rosiak i Vitalii Shvets. Dzieci doskonaliły technikę jazdy oraz spędziły ze sobą fajny czas.
Z okazji zbliżającej się Barbórki, odwiedził naszą szkołę niecodzienny gość- Pan Edward Świątkiewicz – emerytowany górnik Kopalni Węgla Kamiennego Miechowice, obecnie już nieczynnej. Pan Edward ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce, która poprawnie nazywa się czako lśnił czarny pióropusz z kogucich piór. Dzieci dowiedziały się do czego służyły poszczególne części prezentowanego ubioru. Dużo radości przyniosło dzieciom ubieranie czapki z pióropuszem oraz kasku używanego w codziennej pracy górnika. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel, do czego potrzebny jest nam w codziennym życiu oraz, że św. Barbara jest patronką górników. Gość zademonstrował nam narzędzia i sprzęty, jakimi górnicy posługują się w swojej pracy: kilof, lampę górniczą i kask. Dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się szanować trud oraz pracę górników. Na koniec nasz gość poczęstował dzieciaki cukierkami, a uczniowie z klas I i III przygotowały dla niego laurki. Dziękujemy za odwiedziny.
W dniu 30 listopada 2022 r. odwiedził naszą szkołę p. Jacek Cudny - radca prawny, pisarz, wykładowca. Od lat łączy on wykonywanie zawodu radcy prawnego z pisaniem książek i działalnością dydaktyczną.
Dziś poprowadził dla uczniów naszej szkoły warsztaty z programu Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży. Uczniowie klasy 3a i 3 b zapoznani zostali z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w sieci. Uczniowie klas 7a, 8a, 8b i 8 c mieli okazję zapoznać się z problemem używania alkoholu wśród nieletnich i wynikającymi z tego konsekwencjami prawnymi. Młodzież znalazła się w czasie zajęć na sali sądowej wcielając się w role sędziego, prokuratora i oskarżonego.
Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie wśród naszych uczniów będziemy więc w przyszłości kontynuować współpracę z p. Jackiem Cudnym organizując warsztaty dla pozostałych klas.
2 grudnia 2020 w CK Browar B we Włocławku odbył się XX finał ekologicznej akcji „Drzewko za butelkę” organizowanej przez firmę ANWIL. W tym roku, do konkursu zaproszone zostały przedszkola i szkoły podstawowe z powiatu oraz gminy Włocławek. Do ekologicznych zmagań stanęło 25 placówek, w projekt zaangażowało się niemal 4 000 przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych, łącznie zebrali oni blisko 380 000 sztuk butelek. Zgodnie z ideą programu, wszystkie grupy uczestniczące w zbiórce w zamian za zebrane butelki, otrzymają drzewka – w tym roku będą to choinki w doniczkach, które po okresie świątecznym zostaną zasadzone w przyszkolnych ogródkach. Uczniowie naszej szkoły zebrali w tym roku 34 421 butelek i zajęli III miejsce w kategorii szkoły podstawowe. Nagrodę w wysokości 1000 zł odebrała szkolna koordynator programu, pani dyrektor Anna Szatkowska. Towarzyszyli jej uczniowie klasy II b, którzy zebrali najwięcej opakowań – 5 212 sztuk. Naszym szkolnym rekordzistą jest Witek Grzelak - 3380 sztuk, który odebrał nagrodę rzeczową. Placówka jest zobowiązana do przeznaczenia środków finansowych na edukację ekologiczną. Atrakcjami podczas finału było również przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej oraz warsztaty ekologiczne. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim Uczestnikom dziękujemy za liczny udział.
Tym razem w klasie 4a.
Dzieci obejrzały inspirowaną legendami opowieść o dorastaniu, magii i pierwotnej sile natury. Wspaniała lekcja przyjaźni i ekologii dla wszystkich, którym zależy na szczęściu i dobru naszej planety. „Ainbo - strażniczka Amazonii”
Starówka wileńska o tej porze roku jest niezwykle urokliwa. Przygotowania do świąt idą pełną parą i niemal w każdej witrynie przygotowane są już piękne dekoracje świąteczne. Wieczorny spacer uliczkami Wilna to przemiła aktywność, której po raz kolejny doświadczyli nasi uczniowie z projektu "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137.
W tym dniu udało nam się także odwiedzić halę targową z regionalnymi produktami, zwiedzić Muzeum Narodowe w Pałacu Wielkiego Księcia Litewskiego oraz spróbować, czy pizza w Wilnie smakuje lepiej od tej w Polsce.
Na zajęciach podsumowujących projekt "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 wraz z naszą partnerską szkołą w Turgielach przeprowadziliśmy integrację kończące współpracę. Młodzież wykonała plakaty na temat państwa litewskiego, okręgu solecznickiego, szkoły w Turgielach oraz miasta Kowal. Wszyscy mieli okazję obejrzeć filmy promujące naszą małą ojczyznę. Na koniec konkurs wiedzy - quiz o Litwie. Zwycięzcą okazał się Tymoteusz Wdzięczny.
Pożegnanie było bardzo wzruszające. Wymieniliśmy się uściskami i podarunkami. Był to czas pełen wzruszeń. Uczniowie naszej szkoły zżyli się ze swoimi kolegami z Litwy. W niejednym oku zakręciła się łezka
Dzieci obejrzały inspirowaną legendami opowieść o dorastaniu, magii i pierwotnej sile natury. Wspaniała lekcja przyjaźni i ekologii dla wszystkich, którym zależy na szczęściu i dobru naszej planety. „Ainbo - strażniczka Amazonii”.
W dniu dzisiejszym udało nam się odwiedzić obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Wilna - Górę Trzech Krzyży. Widok na całą panoramę miasta bezcenny. Wspomnienia z wyprawy w zimowej atmosferze także bezcenne.
"Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137
Dziś minął kolejny dzień zajęć uczniów biorących udział w projekcie "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137. Była to sposobność poznania obu państw i kultur, wymiany doświadczeń i poglądów. Uczniowie wzięli udział w grach i rozgrywkach sportowych prowadzonych przez nauczyciela z litewskiej szkoły.
Podsumowaniem dnia był Quiz wiedzy o Litwie, jej historii i kulturze.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony 21 listopada i ma służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie innym przyjemnych, pozytywnych emocji. Obecnie jest obchodzony w ponad 180 krajach na świecie.
Święto zostało ustanowione w 1973 roku jako World Hello Day w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy amerykańskich studentów – braci Briana i Michaela McCormacków. Postanowili oni zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem, do którego doszło w tym samym roku. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, a nie budują. Propagowanie życzliwości miało za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Bądźmy więc dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy, uśmiechajmy się do siebie, pomagajmy sobie, bądźmy empatyczni i tolerancyjni wobec innych.
W poniedziałek, 21 listopada nasza szkoła była udekorowana „uśmiechniętymi buźkami” a uczniowie ubrani na żólto tak jak kolor słynnych na całym świecie emotek.
Dzieci pisaly do siebie listy, robiły laurki kolegom i nauczycielom. Wzajemnie pozdrawiały się.
Jesteśmy przekonani, że okazywanie życzliwości będzie obowiązywało przez okres kolejnych dni, tygodni i miesięcy, ponieważ wiemy, jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu i niesienie bezinteresownej pomocy innym.
Czwartek w Kowalu przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana świetlica szkolna zamieniła się w miejsce czarów i magii. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali dla całej społeczności szkolnej wróżby.
Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Piękne cyganki i cyganie z niezwykłym zapałem, pasją i kreatywnością wywiązywali się z przydzielonych zadań. Zwieńczeniem tego magicznego dnia był popcorn dla wszystkich uczniów i zabawa taneczna dla
klas 4-8.
16.11.2022 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w XXXII Rajdzie z latarkami z okazji rocznicy niepodległości.
Powered by aSc EduPage