Z samego rana, w poniedziałek 17 czerwca klasa VIa wybrała się nad Jezioro Lubiechowskie. Wyjazd rowerowy okazał się świetnym sposobem na integrację klasy oraz aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Trasa prowadziła przez malownicze tereny. Dla wielu uczniów zupełnie nowym i ekscytującym doświadczeniem było spotkanie z konikami polskimi. Dzieci ochoczo brały udział w różnych grach i zabawach na plaży. Chętni mogli skorzystać z kąpieli pod nadzorem opiekunów. Piknik nad jeziorem oraz lody stanowiły doskonałe uzupełnienie dnia pełnego atrakcji.
Wycieczka rowerowa
- 23
Bezpieczne wakacje - spotkanie z ratownikiem WOPR-u
Uczniów naszej szkoły odwiedził p.Mikołaj Ryniecki ratownik WOPR-u.
Celem spotkania była edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego zachowania się podczas pobytu nad wodą. Uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk oraz gdzie w razie potrzeby uzyskać pomoc. Cenne wskazówki na pewno przydadzą się naszym uczniom podczas zbliżających się wakacji.
22
Kangur Matematyczny 2024
21 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. Konkurs ma na celu popularyzację matematyki, propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów, zachęcenie młodych ludzi do wspólnej, intelektualnej, międzynarodowej zabawy.
Ze szkoły wzięło w nim udział 64 uczniów z klas: 2,3,4,5,6,7 i 8. Każdy uczestnik otrzymał upominek – zabawkę tangram chiński.
W maju otrzymaliśmy wyniki i czworo naszych uczniów otrzymało wyróżnienia:
klasa 3a- Kwiatkowski Miłosz i 3b - Wasielewski Igor, klasa 4a – Eryk Możdżeń
oraz z klasy 6b - Oskar Dybowski.
Wyróżnionym osobom gratulujemy sukcesu.
„Znamię ! Znam je?”
W klasach siódmych i ósmej odbyły się warsztaty edukacyjne pod hasłem „Znamię ! Znam je?”. Celem programu było podniesienie świadomości na temat zdrowia skóry, a w szczególności rozpoznawania znamion i ich potencjalnych zagrożeń. Uczniowie mieli okazję obejrzeć serię filmów edukacyjnych, które w przystępny sposób przedstawiały różne typy znamion skórnych. Filmy te zawierały informacje na temat: rozpoznawania typowych i nietypowych znamion zmian, które mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Po projekcji filmów, uczniowie uczestniczyli w interaktywnych zajęciach, podczas których uczyli się rozpoznawać różne rodzaje znamion. W trakcie zajęć poznawały charakterystyczne cechy znamion, na które należy zwracać uwagę, kiedy należy skonsultować się z lekarzem,metody samodzielnego monitorowania stanu skóry. Na zakończenie warsztatów odbyła się sesja pytań i odpowiedzi, gdzie uczniowie mogli zadać pytania dotyczące zdrowia skóry. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów. Dzięki nim, młodzież zdobyła cenną wiedzę na temat rozpoznawania znamion i dbania o zdrowie swojej skóry. Uczniowie zostali zachęceni do regularnego monitorowania stanu swojej skóry oraz do konsultowania się z lekarzami w przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian. Warsztaty były ważnym krokiem w edukacji zdrowotnej naszych uczniów, ucząc ich odpowiedzialności za swoje zdrowie. Program „Znam je! Znam je!” pokazał, jak istotne jest wczesne rozpoznawanie zmian skórnych i regularne badania dermatologiczne. Dzięki takim inicjatywom, mamy nadzieję, że uczniowie będą bardziej świadomi i odpowiedzialni w dbaniu o swoje zdrowie.
Degustacja miodu
Dzięki uprzejmości p. Tomasza Narazińskiego uczniowie klas młodszych mogli w tym tygodniu uczestniczyć w degustacji miodu. Dzieci miały okazję spróbować aż ośmiu rodzajów tego przysmaku i ocenić, który im najbardziej smakuje. Każdy mógł również dowiedzieć się, jak powstają miody kremowane oraz smakowe np. truskawkowy i porzeczkowy.
Bardzo dziękujemy panu Tomaszowi za pyszne i zdrowe słodkości.
Serdecznie dziękujemy #GospodarstwoPasieczneSzylar za możliwość degustacji różnych gatunków miodów.
9
Bajeczni Adwokaci
W poniedziałek, 10 czerwca uczniowie klas pierwszych i trzecich uczestniczyli w miłym spotkaniu z panią Iwoną Lewandowską, aplikantką adwokacką, która w ramach kontynuacji akcji „Bajeczni Adwokaci” zorganizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką i Fundację Adwokatury przeczytała dzieciom bajkę Ewy Ruszkiewicz p.t. „Leśnie sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”.
Książeczka przybliżyła uczniom tajniki pracy adwokata oraz ukazała problemy, z jakimi się mierzą podczas wykonywania swojego zawodu. Lektorka zaprezentowała również togę, rozmawiała z dziećmi na temat przeczytanego tekstu, odpowiadała na ich pytania.
Na zakończenie spotkania rozdała dzieciom kolorowanki i zakładki do książek. Uczniowie bardzo chętnie stanęli również do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
8
PIKNIK RODZINNY 2024 – Dziękujemy wspaniałym rodzicom
PIKNIK RODZINNY 2023 – Dziękujemy wspaniałym rodzicom
9 czerwca 2024 r. Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kowalu podjęła się zorganizowania wspólnej integracyjnej imprezy w plenerze. Na Orliku przy szkole odbył się Piknik Rodzinny. Po raz kolejny przyniósł on efekt, który przerósł oczekiwania organizatorów. Naszą szkołę odwiedziły setki osób: uczniów, rodziców, dziadków, nauczycieli i wielu mieszkańców Kowala i okolic.
Na Pikniku panowała radosna, serdeczna i rodzinna atmosfera. Była to impreza zorganizowana przed wszystkim dla dzieci. Mogły one spędzić wspaniały czas wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem, korzystając z przygotowanych przez Radę Rodziców niezliczonych atrakcji.
Program pikniku był bardzo bogaty i co należy podkreślić, atrakcji dla dzieci było co nie miara. Z ochotą korzystali z nich zarówna dorośli jak i dzieci. Dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta Kowal – Eugeniusza Gołembiewskiego, uczestnicy pikniku mogli nieodpłatnie skorzystać z Dmuchanych Zjeżdżalni, Byka Rodeo, a także zrobić sobie zdjęcia z Misiami – maskotkami.
W programie znalazły się ponadto: malowanie twarzy, tatuaże, kolorowe warkoczyki, loteria fantowa, malowanie na folii. Dla smakoszy przygotowano mnóstwo pyszności: popcorn, wata cukrowa, stoisko słodkości, kawa, herbata, grillowane kiełbaski, grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, stoisko z lemoniadą.
Celem pikniku było zintegrowanie dzieci i ich rodziców poprzez propozycję wspólnych zabaw i aktywności sportowych. Dla chętnych dzieci i ich rodziców przygotowano rodzinne rozgrywki sportowe na wesoło: przeciąganie liny, wyścigi w worku, tory przeszkód i wiele innych. Dla uczestników pikniku przygotowane było także soitsko w ramach program "Ekopracowania- zielone serce szkoły".
W trakcie pikniku odbywały się także zabawy muzyczne i taneczne, w oprawie muzycznej prowadzonej przez p. Ambrożewicza.
Chętne dzieci mogły ponadto skorzystać z niezliczonych animacji prowadzonych przez AgiMacje – Agnieszkę Maciejewską, zaś miłośnicy ekstremalnych przeżyć dzięki p. K. Rzadkowolskiej, mieli okazję przejechać się kultowymi motocyklami.
Uczestnicy pikniku mogli ponadto skorzystać ze szkolenia z pierwszej pomocy prowadzonego przez p. Aleksandrę Kosiorowską.
Na koniec imprezy zaplanowany był FESTIWAL PYŁKÓW HOLY. Nasze dzieci zakończyły piknik mieniąc się wszystkimi kolorami tęczy.
Podziękowania należą się rodzicom, nauczycielom, uczniom oraz wielu osobom dobrej woli, którzy byli organizatorami imprezy bądź pomogli w różnoraki sposób w jej przygotowaniu.
Największe podziękowania składamy na ręce Prezydium Rady Rodziców: p. Katarzynie Rzadkowolskiej, p. Annie Jasińskiej, p. Sylwi Sudomir i p. Marcinowi Skibińskiemu.
Podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców, którzy przygotowali stoiska oraz wsparli organizatorów w przygotowaniu oprawy technicznej imprezy. W tym roku, była to tak liczna grupa rodziców, iż trudno wszystkich wymienić z imienia i nazwiska.
Dziękujemy nauczycielom, którzy swoją bezinteresowną pracą wsparli Piknik zwłaszcza przygotowanie loterii fantowej i zabaw sportowo-tanecznych: B. Zielińskiej-Tomickiej, M. Rynieckiej, L. Guziejewskiej, K. Janickiej. M. Rudzińskiej. P. Ostrowskiej, K. Czerwińskiej, E. Człapińskiej, M. Ziółkowskiej, A. Grześ, K. Borzęckiej.
Dziękujemy pracowniom Urzędu Miasta – Referat Gospodarki Komunalnej, za wsparcie techniczne imprezy w tym Sekretarzowi UM – p. S. Strucińskiemu oraz p. P. Han za fotorelację.
Serdecznie dziękujemy darczyńcom:
Przekazanie VOUCHERU – p. Staroście Włocławskiemu – Romanowi Gołębiewskiemu oraz p. Anecie Kawrcińskiej – członkowi Zarządu Powiatu Włocławskiego
Bezpłatne wsparcie Pikniku – AgiMacje –Agnieszka Maciejewska, DJ Ambrożewicz, Motocykliści, Ratownik medyczny - Aleksandra Kosiorowska
Wpłaty na konto: Przedsiębiorstwo inżynieryjno-budowlane 'JUL-JAN' Bartosz Zielski; Firma Handlowo Usługowa OIL-CHEM Wiesław Adriańczyk; Smartsol Kacper Dybowski; Bińkowski Kancelaria Podatkowa – Mirosław Bińkowski; AUTO - SERWIS Stefan Kozłowski; LinguaMasters Małgorzata Grzywacz; Wojciech Dobrodziej; DEXEL Łukasz Sadowski; Kancelaria Adwokacka Dawid Bińkowski; Sklep Wielobranżowy Beata Morawska; Zygmunt Skibiński; DH wózki widłowe Dariusz Holc; ELT-MED Janusz Rzadkowolski;
Zakup cegiełek: klasy 1a, 1b, 2a, 2b, 3b, 4b, 6a, 6b, 7a, 7b, 8a; Warzywniak p. A. i J. Trzeccy, Salon Fryzjerski i Solarium „U Magdy” p. M. Bazela; R.G. Partners Sp. z o.o. Biuro Rachunkowe; Czasowe Auto – Ewelina Jabłońska; A. Szatkowska: A. Prokopiak-Lewandowska i R. Lewandowski, G. K. Grzegorz Seklecki
Darowizny: DUBIMEX Zakład Przetwórstwa Mięsa Sp.j. Zygmunt Dubielak; Piekarnia Dubielak Kamil Dubielak, Wędzarnia Łukasz Dubielak; Daniel i Agnieszka Kaźmierscy, Salon Fryzjerski Magdalena Bazela; Zwariowane Białe Misie Mateusz Góralski; Agnieszka Trzecka (Warzywniak); Alfa-Lupi Jarosław i Sylwia Sudomir; Przemysław Grześ; Redis S.C. Księgarnia w Kowalu; LinguaMasters Małgorzata Grzywacz; Justyna Wasielewska; R.G. Biuro Rachunkowe Rojewscy;
Dziękujemy Panu Burmistrzowi Eugeniuszowi Gołembiewskiemu oraz MOPS – Gmina Miasto Kowal za wsparcie finansowe imprezy ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Zbiórka finansowa już na chwilę obecną wynosi niemal 17 tyś złoty.
Ponieważ wiele osób nadal chce wesprzeć naszą inicjatywę dokonując wpłat na konto Rady Rodziców, ostateczne podsumowanie zbiórki i podziękowania dla wszystkich darczyńców zamieścimy w kolejnym poście.
Cały dochód z Pikniku Rodzinnego zasili konto Rady Rodziców i zostanie przeznaczony na wsparcie wycieczek i inicjatyw organizowanych dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kowalu.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalu
Anna Prokopiak-Lewandowska
162
Wyróżnienie w konkursie wojewódzkim
7 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja dla nauczycieli historii i uczniów zainteresowanych historią "Z bezkresów syberyjskich do Ojczyzny - losy polskich uchodźców i żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie". Podczas konferencji miała miejsce uroczysta gala wręczenia nagród za udział w konkursie wiedzy i konkursie literackim "Na kratach dziejów Polski i regionu".
W konkursie wyróżniony został nasz uczeń, Wiktor Pawłowski z klasy 7a, który napisał pracę pt. "Losy dzieci i młodzieży ewakuowanych z ZSRR z Armią Andersa". Napisanie pracy w oparciu o różnorodne źródła historyczne nie należało do najłatwiejszych, ale Wiktor poradził sobie z tym znakomicie. W swojej pracy Wiktor wykazał się dociekliwością i ciekawością historyczną, która pozwoliła mu w niewielkim stopniu poznać przeżycia dzieci i młodych ludzi przymusowo deportowanych do ZSRR w czasie II wojny światowej.
Opiekunem merytorycznym pracy była pani Paula Krawiecka, która towarzyszyła Wiktorowi w gali wręczenia nagród. Gratulujemy uczniowi i życzymy kolejnych sukcesów.
Podróż do przeszłości
6 czerwca uczniowie klas trzecich wyruszyli na wycieczkę w celu odkrycia kolejnych ciekawych i urokliwych zakątków naszego kraju. Tym razem była to podróż w przeszłość. W pierwszym etapie wyprawy odwiedzili krzyżacki zamek w Golubiu –Dobrzyniu. Młodzi turyści przespacerowali się po robiącym spore wrażenie dziedzińcu zamku, odwiedzili zamkowe piwnice, izbę tortur, podziwiali eksponaty muzeum etnograficznego, palenisko hypokastum, końskie schody ( po których prawdopodobnie rycerze wjeżdżali konno), loch głodowy, celę pokutniczą i wiele innych miejsc. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zielarskie Anny Wazówny, po których dzieci dostały certyfikaty i zapachowe woreczki własnoręcznie wykonane oraz zawody zręcznościowe Bractwa Kurkowego. Dzieci z pewnością po raz pierwszy miały okazję rzucać toporem, dzidą czy strzelać z łuku. Po kupieniu pamiątek i smacznym posiłku przejechały do Grębocina. Tam w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa odbyły ciekawą lekcję historii papiernictwa, drukarstwa i kaligrafii na wesoło. Siedząc przy pulpitach średniowiecznego skryptorium cofnęły się w dawne czasy, aby odkryć tajniki warsztatu skryby oraz iluminatora. Same spróbowały się w sztuce kaligrafii, używając gęsiego pióra i atramentu, a materiały takie jak papirus, czy pergamin nie będą już dla nich tajemnicą. Następnie odwiedziły zakład zecerski Jana Gutenberga i poznały jego rewolucyjne wynalazki, a także usłyszały, że w Polsce znajduje się jedna z najcenniejszych książek świata. Po zapoznaniu się z kolekcją XIX-wiecznych pras drukarskich wcieliły się w rolę drukarza i stworzyły własny certyfikat drukarski. W końcu same miały okazję zanurzyć sito w XVII-wiecznej kadzi, czerpiąc własny papier, który po wysuszeniu z pewnością będzie jedną z bardziej interesujących pamiątek tej niesamowitej wyprawy.
14
XVI Powiatowy Konkurs Ortograficzny pod patronatem Burmistrza Miasta Kowal
W środę, 5 czerwca 2024 r. , w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu odbył się kolejny finał Powiatowego Konkursu Ortograficznego pod patronatem Burmistrza Miasta Kowal Eugeniusza Gołembiewskiego. Po raz kolejny przyświecało mu hasło: ,,Ortografia – nic prostszego - dla każdego myślącego”. Dyktando tradycyjnie przygotowali konsultanci z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. W konkursie wzięło udział 50 uczniów z 18 szkół podstawowych. Komisja wyłoniła po trzech laureatów w kategorii klas III – IV, V- VI, VII-VIII. Dodatkowo jury przyznało sześć wyróżnień.
Uczestnicy Powiatowego Konkursu Ortograficznego otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody ufundowane przez sponsorów. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele władz samorządowych i instytucji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do finansowego lub rzeczowego wsparcia tego przedsięwzięcia. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem: Burmistrza Miasta Kowal – p. Eugeniusza Gołembiewskiego, Wójta Gminy Kowal – p. Stanisława Adamczyka, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Kowalu - p. Beaty Jabłońskiej, Przewodniczącej Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kowalu – p. Katarzyny Rzadkowolskiej. Specjalne podziękowania składamy również Dyrektor KPCEN we Włocławku – p. Grażynie Troszyńskiej, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kowalu: p. Annie Prokopiak – Lewandowskiej, p. Annie Szatkowskiej oraz p. Barbarze Zielińskiej – Tomickiej i nauczycielom ze wszystkich szkół biorących udział w międzyszkolnej rywalizacji.
Wyniki prezentują się następująco:
I kategoria – kl. III – IV
I miejsce – Oliwia Radoszewska – SP w Kaliskach
II miejsce – Józef Szymczak – SP w Kanibrodzie
III miejsce – Lena Paliwoda – SP w Wieńcu
Wyróżnienia :
- Lena Dubielak – SP w Boniewie
- Adam Ostrowski – SP w Smólniku
II kategoria – kl. V – VI
I miejsce – Szymon Laskowski – SP w Wieńcu
II miejsce – Amelia Feter – SP w Lubieniu Kujawskim
III miejsce – Szymon Żelski – SP w Chodczu
Wyróżnienia :
- Piotr Andrzejewski – SP w Izbicy Kujawskiej
- Krzysztof Baranowski – SP w Grabkowie
III kategoria – kl. VII – VIII
I miejsce – Witold Leśnik - SP nr 1 w Brześciu Kujawskim
II miejsce – Milena Matczak - SP w Chodczu
III miejsce – Maja Barańska - ZS nr 2 w Brześciu Kujawskim
Wyróżnienia:
- Maria Stachowiak – SP w Więsławicach
- Filip Zima – SP w Choceniu.
Uczestnikom powiatowych zmagań o tytuły ,,Mistrzów Ortografii” serdecznie gratulujemy wspaniałej znajomości zasad polskiej pisowni.
K. Narazińska, L. Guziejewska
52
Wizyta w Komendzie PSP we Włocławku
3 czerwca uczniowie klas 2a i 2b odwiedzili Miejską Komendę Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku. Celem wycieczki było zwrócenie uwagi na niebezpieczną i trudną pracę straży pożarnej oraz wzbogacenie wiedzy na temat bezpiecznego zachowania podczas pożaru, wypadku i innych zagrożeń.
W siedzibie PSP dzieci przywitał pan Dawid Kwiatkowski, prywatnie tatuś naszej uczennicy Julki. Już samo wejście do budynku straży wzbudziło u wszystkich zafascynowanie oraz wielki podziw. Uczniowie zwiedzili wszystkie pomieszczenia. Największą radość sprawiły im garaże. Tam podziwiali specjalistyczne wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, łódź ratowniczą oraz sprzęt gaśniczy i ratunkowy. Wielką atrakcją była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków oraz wejście do wozów używanych w akcjach. Strażacy zademonstrowali dzieciom zjazd specjalną rurą, której używają podczas alarmu. Prawdziwą niespodzianką był konkurs na przewrócenie pachołka strumieniem wody z węża strażackiego. Zadanie okazało się bardzo trudne. Zwyciężczynią konkursu została Wiktoria Ambrożewicz, której udało się poprawnie wykonać zadanie.
Dziękujemy p. Dawidowi Kwiatkowskiemu oraz jego druhom strażakom za miłe i pouczające spotkanie. Życzymy wszystkim dalszej efektywnej służby i skutecznej realizacji nawet najtrudniejszych zadań.
54
Od pisarza do czytelnika - wizyta w bibliotece
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek– programu promującego czytelnictwo, klasy II a i II b wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalu na lekcję biblioteczną. Pan Robert Stranc, bibliotekarz szkolny poprowadził zajęcia dotyczące procesu powstania książki. W trakcie lekcji uczniowie poznali etapy pracy nad książką, wzbogacili swoje słownictwo oraz zrozumieli, że dzięki pracy wielu osób i instytucji książka dociera do rąk czytelnika. Nauczyciel podkreślił także znaczącą rolę bibliotekarza, który przygotowuje zakupione książki do wypożyczenia.
Uczniowie klas drugich bardzo dziękują za ciekawą lekcję.
16
Wizyta myśliwego
Niezapowiedzianą wizytę uczniom klas drugich złożył pan Maciej Ignaczak, myśliwy Koła Łowieckiego nr 159 „Bór”. Nasz gość bardzo ciekawie opowiedział o zadaniach myśliwego, o zmianach zachodzących wiosną w lesie, o tym jak postępować w przypadku spotkania małego lub chorego zwierzęcia oraz o bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowaniach w lesie podczas wakacyjnego wypoczynku. Spotkanie zakończył życzeniami na wakacje oraz zaprosił do owocnej współpracy w przyszłym roku szkolnym.
1
Spotkanie trzecioklasistów z ratowniczką medyczną
28.05.2024r. naszą szkołę po raz kolejny odwiedziła pani Aleksandra Kosiorowska - ratowniczka medyczna, a prywatnie mama naszych uczniów Jasia i Zosi. Na spotkaniu ratowniczka udzielała instruktażu oraz zademonstrowała sposób postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Przypomniała ważne numery telefonów alarmowych. Ratowniczka poinstruowała nas jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Opowiedziała jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność i pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pani Aleksandra wyjaśniła, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Uświadomiła uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie ćwiczyli podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem. Największą furorę zrobiły ćwiczenia w opatrywaniu ran (spokojnie Kochani Rodzice, te bandaże to tylko ćwiczenia).Serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia, choć mamy nadzieję nie wykorzystywać tej cennej lekcji w praktyce.
3
"Każdy inny- wszyscy równi" - podsumowanie
Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat uznania za udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno- Społecznego ,,Każdy inny- wszyscy równi ". Celem projektu było uwrażliwienie społeczności szkolnej i lokalnej na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz kształtowanie tolerancji i empatii wobec tych osób. W ramach akcji uczniowie realizowali różne inicjatywy i akcje.
Podsumowanie działań - w ramach realizacji zadań uwzględniliśmy następujące dni:
-
Polski Tydzień Świadomości ADHD;
-
Międzynarodowy Dzień Białej Laski;
-
Miesiąc świadomości Mutyzmu Wybiórczego;
-
Międzynarodowy Dzień Niewidomych;
-
Dzień chorych na Padaczkę;
-
Światowy Dzień Zespołu Downa;
-
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu;
-
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną;
-
Światowy dzień Braillle'a;
Zadania realizowane w ramach Projektu:
-
Własnoręczne przygotowanie „wypukłych kartek pocztowych” i przekazanie ich do Domu Pomocy Społecznej w Kowalu.
-
Zorganizowanie akcji „Biegnij dla Autyzmu”.
-
Stworzenie prezentacji multimedialnej poświęconej sławnym osobom z ADHD.
-
Stworzenie broszur/ulotek na temat funkcjonowania osób w spektrum autyzmu.
-
Własnoręczne przygotowanie pacynek „Chromosomniaków” w związku z obchodami Dnia Osób z Zespołem Downa i przekazanie ich do przedszkola.
-
Tworzenie świątecznych bombek i przekazanie ich do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kowalu.
-
Udział w Olimpiadzie sportowej osób ze SPE (Zimowe Igrzyska Klas Młodszych).
-
Przeprowadziliśmy w klasach pierwszych wyjątkowe zajęcia pod hasłem ,,Dzień z białą laską i alfabetem Braille'a”.
-
W bieżącym roku szkolnym przygotowano także gazetki szkolne na temat: funkcjonowania osób z ADHD, Epilepsji, Dysleksji, Mutyzmu Wybiórczego, funkcjonowania osób w spektrum autyzmu oraz Osób Niewidomych i alfabetu Braillle'a.
Raz jeszcze dziękujemy wszystkim dzieciom i nauczycielom zaangażowanym w realizację całej akcji. Koordynatorki – Katarzyna Czerwińska i Aneta Grześ.
-
„Dzień Dziecka i Dzień Sportu” w naszej szkole – „…żeby świat szczęśliwy był.”
”Czy wy wiecie” - Jan Brzechwa
Czy wy wiecie, czy wy wiecie,
Ile dzieci jest na świecie?
Kto by to policzyć mógł
Tyle serc, i rąk, i nóg?
A choć dzieci jest tak dużo,
Wszystkie wspólnej sprawie służą,
Wszystkie pragną, pragną z całych sił,
Żeby świat szczęśliwy był.
Dzień Dziecka to nie tylko jedno z ulubionych świąt dzieci, to też niepowtarzalna okazja, aby celebrować dziecięce talenty i kreatywność w szkole. W dniu 29 czerwca z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w naszej szkole czekały na naszych uczniów liczne atrakcje. Wszystkie nasze szkolne dzieci wspólnie uczestniczyły w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską. Dla dzieci przygotowano:
- dmuchaną strefę zabaw na trawie
- AgiMacje (zabawy taneczne, czarowanie baniek mydlanych, baniek dymnych, zamykanie w bańce)
- stoisko, przy którym można było pomalować sobie twarze, wykonać tatuaż
- grill z pysznymi pieczonymi kiełbaskami
- stoisko z maszyną produkującą świeży, pachnący popcorn
- na deser smaczne lody
Dzieci wzięły także udział w grach kocykowych i zabawach sportowych. Każdy uczeń miał do przejścia tor przeszkód, na końcu którego czekała na niego nagroda.
Dzień pełen emocji, radości i uśmiechu, nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego Burmistrza Miasta Kowal p. Eugeniusza Gołembiewskiego oraz Rady Rodziców naszej szkoły.
Dziękujemy wszystkim wychowawcom, nauczycielom, obsłudze szkoły za pomoc w zorganizowaniu kolejnego wspaniałego Dnia Dziecka.
135
Nagrody w konkursie „Śladami króla Kazimierza Wielkiego”
Nagrody w konkursie „Śladami króla Kazimierza Wielkiego”
W dniu 28 maja 2024 r. troje uczniów klas czwartych naszej szkoły wzięło udział w gali finałowej konkursu „Śladami króla Kazimierza Wielkiego”. Konkurs został zorganizowany przez IV LO w Bydgoszczy w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych.
Laureatami konkursu zostali:
Kategoria historyczna – „Życie codzienne w średniowiecznym mieście" (lapbook)
II miejsce
Lewandowski Mikołaj – klasa 4b
Kategoria plastyczna - „Wielkie czyny Kazimierza Wielkiego" (komiks)
III miejsce
Pasternak Mateusz – klasa 4a
Kategoria multimedialna – „Śladami Kazimierza Wielkiego" (wirtualny spacer po swojej miejscowości)
Wyróżnienie
Poliński Mateusz – klasa 4b
Oprócz odebrania nagród laureaci konkursu mogli wysłuchać wykładu dr Moniki Opioły-Cegiełki adiunkta Wydziału Historycznego UKW w Bydgoszczy pt. „Śladami Kazimierza Wielkiego - historia i pamięć". Na koniec uroczyści wszyscy uczestnicy gali wzięli udział w Quizie wiedzy o Kazimierzu Wielkim.
14
Pasowanie na Czytelnika
Jak co roku pod koniec maja, bibliotekarz szkolny, pan Robert Stranc organizuje dla uczniów klas pierwszych, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kowalu „Pasowanie na Czytelnika”. Uroczystość ta odbyła się dzisiaj,tj.23 maja i była ogromnym przeżyciem dla dzieci. Na początku uroczystości uczniowie otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek oraz zasad zachowania się w bibliotece. Dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Później uczniowie, na ręce Pani dyrektor Anny Prokopiak Lewandowskiej złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Teraz każdy z uczniów może już wypożyczyć swoją pierwszą książkę!
Na zakończenie uroczystości pani Lila Borkowska, kierownik biblioteki, życzyła pierwszakom, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja do czytania a pan Robert Stranc wręczył dzieciom słodki upominek.
Pierwszaki dziękują za przyjęcie ich w poczet czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalu.
30
Pogadanka na temat higieny cyfrowej na spotkaniu z rodzicami
W dniu 23.05.2024 r. dla rodziców naszej szkoły została przeprowadzana pogadanka na temat higieny cyfrowej, tj. chroniących zdrowie zachowań związanych z używaniem technologii informacyjno- komunikacyjnych, zwłaszcza Internetu i urządzeń ekranowych. Pani dyrektor Anna Prokopiak-Lewandowska przybliżyła rodzicom informacje z konferencji: „Zależy Ci na dziecku? Nie dawaj mu smartfona!”, zorganizowanej w dniu 20 maja 2024 r. przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu. https://sosw.torun.pl/aktualnosci-sosw-2/ogromny-sukces-osrodka-korczaka-w-toruniu
Rodzice mieli okazję zapoznać się z informacjami na temat skutków uzależnień od smartfonów i innych urządzeń multimedialnych, konsekwencji używania smartfonów przez małe dzieci ale także osoby dorosłe oraz o działaniach globalnych korporacji, które tak projektują swoje aplikacje, aby stawały się one uzależniające.
Zachęcamy Państwa do zainteresowania się tematem higieny cyfrowej. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa https://cyfroweobywatelstwo.pl/
Problem uzależniania od multimediów dotyczy nie tylko dzieci ale w przede wszystkim osób dorosłych. Na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa mogą Państwo wypełnić anonimowy Test Higieny Cyfrowej https://cyfroweobywatelstwo.pl/test-higieny-cyfrowej/
Zachęcamy także to obejrzenia nagrania z konferencji „Zależy Ci na dziecku? Nie dawaj mu smartfona!” https://www.youtube.com/watch?v=O3iZ_eWcIeo
Skutki uzależnienia od multimediów:-
badania pokazały ubytek istoty szarej mózgu u osób uzależnionych od telefonów komórkowych. Zachodzące u tych ludzi fizjologiczne zmiany były zbieżne z zaobserwowanymi wcześniej u narkomanów.Istota szara, jest odpowiedzialna za pamięć, inteligencję, używanie języka, czytanie, pisanie
- depresja, lęk i niskie poczucie własnej wartości (zwłaszcza u nastolatek)
- konflikty z najbliższymi, rodziną, zerwanie kontaktów społecznych
- problemy ze wzrokiem, bóle mięśni, zaburzenia snu- pojawianie się złości, ataków paniki, lęków, rozdrażnienia, agresja
- problemy z koncentracją, rezygnacja z wszelkich form innego spędzania czasu, zaniedbywanie obowiązków- odczuwanie poczucia bezpieczeństwa tylko wtedy, gdy telefon jest naładowany i ma dostęp do Internetu.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa https://cyfroweobywatelstwo.pl/
Problem uzależniania od multimediów dotyczy nie tylko dzieci ale w przede wszystkim osób dorosłych. Na stronie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa mogą Państwo wypełnić anonimowy Test Higieny Cyfrowej https://cyfroweobywatelstwo.pl/test-higieny-cyfrowej/Zachęcamy także to obejrzenia nagrania z konferencji „Zależy Ci na dziecku? Nie dawaj mu smartfona!” https://www.youtube.com/watch?v=O3iZ_eWcIeo
Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży
Akademia Prawa dla Dzieci i MłodzieżyW dniu 21 maja 2024 r. odwiedził naszą szkołę p. Jacek Cudny - radca prawny, pisarz, wykładowca. Od lat łączy on wykonywanie zawodu radcy prawnego z pisaniem książek i działalnością dydaktyczną.Dziś poprowadził dla uczniów naszej szkoły warsztaty z programu Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych zostali zapoznani z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w sieci. Dowiedzieli się także o odpowiedzialności prawnej za niewłaściwe zachowania w mediach społecznościowych.
Archiwum Aktualności